Kısaca Hac Vazifesi

Hac ibadeti, imkanı olan her Müslümanın ömründe bir kere yapmasının farz olduğu ibadetler bütünüdür.

İslam’ın beş şartından birisi olan bu ibadet kutsal toprakları usulüne uygun olarak belirli zaman ve kurallar çerçevesinde ziyaret etmektir. Hac İslam’ın kutsal yerlerinin belirtilen bu usul ve kurallara uygun yapılmasıyla ifa edilir.

Hac; kendimizi muhasebe etme fırsatıdır. Yanlışlarımızla yüzleşmek, eksiklerimizi tamamlamak için önemli bir imkandır. Hac aynı zamanda ruhun Allah’la buluşmasıdır. Nefsin terbiye edilmesidir. Normalde helal olan bazı eylemler Hac vazifesi süresince yasaklanır.Nitekim Hac yapmak irade, sabır, ihlas ve samimiyet gerektirir. Bu ibadeti yerine getiren erkek ve kadın müminlere hacı denir.

Hac, yüz binlerce Müslümanın bir araya geldiği bir ibadet şeklidir. Bu yönüyle Hac, mahşer gününe benzemektedir. Kendini bu kalabalığın içinde bulan insan, Allah’ın huzurunda toplanacağı mahşer gününü hatırlar. Kendi hata ve kusurlarını düşünüp tövbe eder.

Hac Müslümanların hem bedenle hem de malla yaptıkları bir ibadettir.

Haccın şartları nelerdir?

Bir Müslümana Haccın farz olması için şu şartların bulunması gerekir:

  • Akıl sağlığı yerinde ve ergenlik yaşına gelmiş olması
  • Özgür olması
  • Hacca gidip gelecek maddi güce sahip olması
  • Hacca gitmesine engel olacak bir sağlık probleminin olmaması
  • Hacca giderken kullanacağı yolun güvenli olması

Allah’ın rızasını ve hoşnutluğunu kazanmak için yapılan bu vazifede menasik denilen tüm emirleri yerine getirmek ve tüm yasaklardan kaçmak gerekir.Müslümanlar Hac vazifesini yapmak için kurban bayramından bir gün önce yani Arefe günü ihrama girerek Arafat’ta bulunmak zorundadır.Arefe günü Arafat vakfesi yapıldıktan sonra Müzdelife’ye geçilir ve orada vakfe yapılır.

Daha sonra Kurban Bayramı sabahı Mina’da şeytan taşlanır. Ardından kurban kesilir ve tıraş olunur  ve ziyaret tavafı ile Hac tamamlanır.Hac yoğun bir kalabalıkla yapıldığı için her ülkeye verilen belirli hac kotaları vardır.Bu sebeple Hacca gitmek için Diyanet İşleri Başkanlığına Hac başvurusu yapmak gerekir.Çekilen kura sonucu uzun sürebilir.

Hac vazifesi için yapılan kuralarda adınız çıktıktan sonra hızlı ve heyecanlı bir süreç sizi beklemektedir. Hac kura sonuçları açıklandıktan sonra adaylar resmi olarak kayıt işlemlerini başlatmalıdır. Bu süreçte Emira Tur güler yüzlü, samimi, profesyonel çalışanları ile yanınızda olacaktır. Tavaf nasıl yapılır?, Say ne zaman yapılır?, İhramdayken nelerin yapılmaması lazımdır? Hac vazifesi yaparken umre vazifesi de yapılabilir mi?… gibi sorular başta olmak üzere merak ettiğiniz ve bilmeniz gereken her konuda tecrübeli rehber ve hocalarımız ile bu süreci eksiksiz olarak tamamlayabilirsiniz. Kayıt için gerekli belgeler, Mekke ziyaret bilgileri, Medine ziyaret bilgileri, takip edilmesi gereken dini bilgiler konusunda misafirlerimize yardımcı olmaktayız. Bunlarla ilgili detaylı bilgilere internet sitemiz üzerinden ulaşabilirsiniz.